Akut Sinüzit

Akut Sinüzit de İlaç ve Tedavi Yöntemleri

Onlar neden olan soğuk algınlığı virüslerin neden çünkü akut sinüzit vakalarının çoğu tedaviye gerek yoktur. Öz-bakım teknikleri genellikle iyileşmeyi hızlandırdığı ve belirtileri hafifletmek için gerekli olan tek tedavidir.

Semptomları hafifletmek için Tedaviler
Sizin doktorunuz dahil, sinüzit belirtileri hafifletmeye yardımcı tedaviler önerebilir:

  • Tuzlu burun spreyi, sizin burun durulama için bir gün burun içine birkaç kez püskürtün.
  • Nazal kortikosteroidler. Bunlar burun spreyleri iltihabı önlenmesi ve tedavisinde yardımcı olur. Örnekler flutikazon (Flonase), mometazon (Nasonex), budesonid (Rhinocort Aqua), triamsinolon (Nasacort AQ) ve beklometazon (Beconase AQ) içerir.
  • Dekonjestanlar. Bu ilaçlar over-the-counter (OTC) ve reçete sıvı, tablet ve burun spreyleri kullanılabilir. OTC oral dekonjestanlar, Sudafed Actifed ve Drixoral içerir. Burun spreyleri fenilefrin (Neo-Synephrine, diğerleri) ve oxymetazoline (Afrin, diğerleri) içerir. Bu ilaçlar, genel olarak en azından sadece bir kaç gün için alınır. Aksi takdirde daha ciddi tıkanıklık dönüşü (rebound konjesyon) yol açabilir.
  • Over-the-counter ağrı kesiciler aspirin, asetaminofen (Tylenol, diğerleri) veya ibuprofen (Advil, Motrin, diğerleri) gibi. Çocuk veya gençlere aspirin verirken aspirin Reye sendromu ile bağlantılı olmuştur, bu yüzden dikkatli kullanın. Aspirin 2 yaşından büyük çocuklarda kullanım için onaylanmıştır rağmen, su çiçeği veya grip benzeri semptomlar kurtarma çocuklar ve gençler aspirin asla. Eğer endişeleriniz varsa doktorunuzla konuşun.

Antibiyotikler
Antibiyotikler genellikle akut sinüzit tedavisi için gerekli değildir.

  • Antibiyotikler akut sinüzit, bir virüs ya da mantar enfeksiyonu nedeniyle zaman yardımcı olmaz.
  • Bakteriyel sinüzit vakalarının çoğu antibiyotik vermeden geliştirmek.
  • Bakteriyel bir enfeksiyon varsa, yalnızca antibiyotik tedavisi genellikle enfeksiyon, şiddetli tekrarlayan veya iyileşmeyen, özellikle ihtiyaç duyulmaktadır.

Bir bakteriyel enfeksiyon nedeniyle akut sinüzit tedavisinde kullanılan antibiyotikler amoksisilin (Amoxil, Trimox, diğerleri), doksisiklin (Doryx, Monodox, diğerleri) veya kombine ilaç trimetoprim-sulfametoksazol (Bactrim, Septra, diğerleri) içerir. Enfeksiyon geçmezse veya sinüzit geri gelirse, doktorunuz farklı bir antibiyotik deneyebilirsiniz varsa.

Doktorunuz reçete antibiyotik yaparsa, bu ilaç tüm kurs almak önemlidir.Belirtiler daha iyi olsun sonra bile – Genellikle, bu 10 ila 14 gün için onları almak gerekir anlamına gelir. Eğer erken onları alarak durdurmak varsa, belirtiler geri gelebilir.

Antifungal ilaçlar
Nadiren, akut sinüzit antifungal ilaçlar ile tedavi edilebilir bir mantar enfeksiyonu, neden olur. Ilaç doz – de bunu almak gerekir ne kadar süre – Sizin enfeksiyonun şiddetine ve ne kadar hızlı bir şekilde semptomları iyileştirmek bağlıdır.

İmmünoterapi
alerjiler sinüzit katkıda yapıyorsanız, belirli alerjenlere vücudun reaksiyon azaltmaya yardımcı alerji çekim (immünoterapi) sizin semptomlarını tedavi yardımcı olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>